close
مجتمع فنی تهران
آشنایی با ماده مخدر متادون و عوارض ضد التهابی آن در بدن شخص معتاد
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلیتالار گفتمانآرشیوعضویتورودنقشه سایتخوراکتماس با ماطراح قالبمترجم قالب
درباره مــا
جهت دریافت کارت شارژ هدیه ایرانسل-همراه اول-رایتل و تالیا اینجا را کلیک نمایید یا به سایت www.shargekon.ir مراجعه نماییدبا سلام خدمت شما بازدید کننده گرامی, ضمن عرض خوشآمد خدمت شما کاربر محترم از شما تقاضا میگردد تا جهت استفاده از مطالب سایت ابتدا از طریق فرم عضویت در سایت ثبت نام نمایید و سپس پس از ورود به بخش حساب کاربری خود اقدام به مشاهده مطالب مورد نظر خود در این سایت نمایید. ضمنا، با توجه به حجم بالا و تعداد بسیار زیاد مقالات موجود در سایت شما میتوانید با وارد نمودن کلمات کلیدی و یا عنوان موضوع تحقیق خود در قسمت serch و یا جستجوی سایت تمامی مقالات مرتبط با موضوع دلخواه خود را بیابید. همچنین در صورتی که به هر دلیل موفق به یافتن مقالات مرتبط با موضوع درخواستی خود نشدید و یا قصد دریافت متن کامل یکی از مقالات موجود در سایت ما را بصورت فایل word داشتید, شما میتوانید با ارسال موضوع و یا کلمات کلیدی تحقیق خود از طریق ایمیل پشتیبانی سایت به ما درخواست نمایید تا مقالات مرتبط با موضوع شما برای شما به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال گردد. ضمنا، خاطرنشان میگردد ما آرشیو بیش از ده هزار مقاله حقوقی را در اختیار داریم که به تدریج در حال ارسال و قرار دادن مقالات فوق الذکر بر روی سایت خود یعنی سایت www.marjaehoghoogh.ir میباشیم بنابر این ممکن است موضوعی که شما به دنبال مقالات مرتبط با آن میگردیم هنوز بر روی سایت بارگزاری نشده باشد بنابر این حتما، علاوه بر جستجو در میان مقالات قرار گرفته شده در سایت موضوع یا کلمات کلیدی مد نظر خود را از طریق ایمیل پشتیبانی برای ما ارسال نمایید تا پس از جستجوی گروه حقوقی ما در میان تمامی مقالات آرشیو شده مرتبط ترین مقالات با موضوع درخواستی شما برای شما از طریق ایمیل ارسال گردد. ایمیل پشتیبانی سایت عبارت میباشد از: marjaehoghoogh@gmail.com با تشکر مدیریت سایت مرجع حقوق
موضوعات
 • بانک مقالات حقوقی
 • نویسندگان
  آرشیو
  آخرین کاربران
  دریافت شارژ انواع سیمکارتهای ایرانسل-همراه اول-رایتل و تالیا فقط با یک کلیک
  جهت دریافت شارژ هدیه سیمکارتهای ایرانسل-همراه اول-رایتل و تالیا لطفا، اینجا را کلیک نمایید یا به سایت www.shargekon.ir مراجعه نمایید. با تشکر

  آشنایی با ماده مخدر متادون و عوارض ضد التهابی آن در بدن شخص معتاد

  12 بازدید دو شنبه 04 / 11 / 1395 بانک مقالات حقوقی,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع حقوق پزشکی و بهداشت با فرمت های word و pdf,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع حقوق جزای عمومی و اختصاصی و جرمشناسی با فرمت های word و pdf,
  لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

  آشنایی با ماده مخدر متادون و عوارض ضد التهابی آن در بدن شخص معتاد بررسی ماده مخدر متادون و عوارض ضد التهابی آن در بدن شخص معتاد

   

  آشنایی با ماده مخدر متادون و عوارض ضد التهابی آن در بدن شخص معتاد


  اسامی عامیانه: METH-LINCTUS
  شکل ظاهری: مایع سبز، آبی و یا کهربایی رنگ، قرصهای سفید رنگ
  نحوه استعمال: خوراکی.
  اثرات آنی: اثراتی شبیه هروئین داشته اما خفیف تر.
  خطرات: سبب کما و مرگ میگردد.
  متادون متعلق به گروهی از مواد به نام شبه افیون‌هاست. شبه افیون‌ها موادی با ساختار شیمیائی و عملکردی شبیه به مورفین هستند ( طبیعی و صناعی )، یکی از زیر گروههای شبه افیون‌ها خانواده مواد افیونی است که شامل داروهای تسکین دهنده درد عصبی مرکزی طبقه بندی می‌شوند بدین صورت که کارکرد آنها به عنوان کاهش فعالیت این سیستم است. الکل،‌کانابیس، بنز و دیازپین‌ها ( شامل دیازپام، لورازپام و…) موارد دیگری از داروهای مضعف هستند. متادون به صورت صناعی ساخته می‌شود و به عنوان جانشینی برای درمان افراد و ابسته به هروئین و سایر شبه افیون‌ها به کار می‌رود. طول مدت اثر آن بسیار طولانی تر از هروئین است به طوری که مدت اثر یک دوز واحد آن تقریباً ۲۴ ساعت است درحالیکه درمورد هروئین ممکن است فقط ۲ ساعت باشد. در یک برنامه درمانی معمولاً متادون به صورت محلولی در آب میوه تجویز می‌گردد .


  یک ماده مخدر مصنوعى است که در جنگ جهانى دوم به علت کمبود مرفین براى تسکین مجروحین به وسیله آلمانى ها ساخته شد. در حقیقت متادون یک داروى برطرف‏ کننده درد است که براى تسکین سرفه هم از آن استفاده می‏کنند. گرچه متادون خود یک ماده اعتیادآورنده قوى است ولى به عنوان یک داروى پزشکى براى ترک و معالجه معتادان به تریاک، هروئین و مرفین از آن استفاده می‏ کنند. اثرات دارویى آن تا حدى شبیه به مرفین بوده، با این تفاوت که پس از مصرف، مدت بیشترى طول می‏کشد تا اثرات آن ظاهر شود و به مدت طولانى ‏تر در بدن باقى می ‏ماند
  به طور کلی دو نوع برنامه درمانی با متادون وجود دارد:
  ۱- درمان نگهدارنده یا طولانی مدت که ممکن است ماهها یا سالها به طول انجامد. هدف در این برنامه کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد و بهبود کیفیت زندگی است.
  ۲- برنامه سم زدائی در روش پرهیز مدار ( کوتاه مدت) که تقریباً ۱۴- ۵ روز طول می‌کشد. هدف از این برنامه کاهش رنج‌های ناشی از قطع مواد افیونی مانند هروئین است.

  فواید درمان با متادون :
  بسیاری از مردم براین باورند که مصرف کنندگان مواد افیونی بهتر است که مصرف این مواد را به طور کلی قطع کنند. اگر چه این انتخاب برای بعضی از مصرف کنندگان این مواد مناسب به نظر می‌رسد،‌اما برای بعضی از آنها احتمال بازگشت زیاد است.البته، تحقیقات نشان داده اند که برنامه نگهدارنده بامتادون می‌تواند جنبه‌های مختلف بهداشتی زندگی فرد معتاد به هروئین را به دلایل زیر ارتقاء بخشد:
  ۱- هروئین با مواد دیگر مخلوط می‌شود و ناخالصی آن زیاد است.
  ۲- متادون به صورت خوراکی تجویز می‌شود و خطرات ناشی از تزریق هروئین را ندارد .این امر موجب کاهش خطرات ناشی از استفاده‌ مشترک از وسایل آلوده در تزریق می‌گردد و درنتیجه احتمال عفونت‌های منتقل شونده از راه خون همچون هپاتیتB، هپاتیتC (که موجب مشکلات طولانی مدت برای کبد می‌شوند) و HIV کاهش می‌یابد.
  ۳- افرادی که تحت درمان نگهدارنده بامتادون هستند معمولاً به شیوه زندگی متعادل و باثباتی دست می‌یابند که شامل بهبود وضعیت تغذیه و خواب می‌شود.
  ۴- فردکمتر تحت استرس قرار می‌گیرد به این علت که نگران چگونگی تامین هروئین برای استفاده مکرر در طول شبانه روز نیست.
  ۵- متادون به مدت طولانی دربدن باقی می‌ماند بنابراین روزانه یک بار مصرف می‌شود.
  ۶- میزان جرم جهت تامین هزینه خرید هروئین کاهش می‌یابد.
  ۷- موجب کاهش ارتباط معتادان باسیستم قاچاق و عرضه کنندگان مواد می‌شود.
  ۸- متادون نسبت به مواد غیر قانونی ارزان تر است.
  ۹- دربعضی شرایط می‌توان متادون را قطع نمود (درصورت تشخیص تیم درمانی ).
   درصورت‌ مصرف‌ متادون دربرنامه نگهدارنده بایدبه موارد زیرتوجه نمود:
  ۱- توجه ‌شود که مراجعان برنامه نگهدارنده با متادون مشاوره تخصصی دریافت کنند.
  ۲- متادون همانند هروئین قوی است و درصورت مصرف غلط خطرناک است.
  ۳- مادامیکه فرد تحت درمان بامتادون است درواقع به صورت جسمی وابسته به شبه افیون‌هاست.
  ۴- فرد بامصرف یک دوز متادون تجربه نشئگی را ندارد.
  ۵- فرد باید متعهد شود که روزانه (‌حتی درتعطیلات )‌برای دریافت متادون مراجعه کند.

  عوارض :
  بعضی افراد در برنامه نگهدارنده با متادون علائم ناخواسته ای را در طول درمان تجربه خواهد کرد. ممکن است که علت آن دوزمتادون تجریز شده باشد به صورتی که بسیار کم یا بسیار زیاد باشد که بخصوص درشروع درمان ایجاد می‌شود. بعضی از این علائم ناشی از عوارض خود متادون است .هنگامی که مقدار تجویز شده بسیار کم باشد علائم شبیه به آنفلوانزا است وشامل موارد زیراست:
  ۱- آبریزش بینی، عطسه
  ۲- سیخ شدن موها
  ۳- دردهای شکمی‌
  ۴- دردپشت ومفاصل
  ۵- احساس ضعف جسمی
  ۶- افزایش درجه حرارت بدن و احساس سرما
  ۷- از دست دادن اشتها   
  ۸- تعریق
  ۹- لرزش
  ۱۰- تحریک پذیری و پرخاشگری
  ۱۱- اسپاسم ماهیچه ای وپرش عضلانی
  ۱۲- اختلال درخواب
  ۱۳- تهوع و استفراغ
  ۱۴- ولع برای مواد
  ۱۵- خمیازه
  ۱۶- اسهال
  فردی که مصرف متادون را یکباره قطع کند ممکن است بسیاری از علائم ذکر شده را تجربه نماید. علائم ترک ( بازگیری) معمولاً یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف شروع می‌شود و در حدود روزششم به حداکثر می‌رسد اما مدت طولانی تری به طولانی می‌انجامد.
  علائم ناشی از مصرف متادون به مقدار زیاد عبارتند از:
  ۱- خواب آلودگی و چرت زدن
  ۲- تهوع واستفراغ
  ۳- تنفس سطحی
  ۴- مردمک نوک سنجاقی
  ۵- کاهش دمای بدن
   ۶- ضعیف شدن نبض و کاهش فشار خون
  ۷- طپش قلب
  ۸- سرگیجه
  ۹- اختلال در عملکرد جنسی
  ۱۰- گردش خون ضعیف
  بعضی افراد ممکن است عوارض را تجربه کنند که ارتباطی با دوز مصرفی متادون ندارد:
  ۱- تعریق (فردبایدحداقل دولیتر آب در روز بنوشدتا دچارکمبود آب بدن نشود)
  ۲- یبوست  
  ۳- درد ماهیچه‌ها ومفاصل   
  ۴- کاهش میل جنسی ‌
  ۵- جوش‌های پوستی و خارش
  ۶- تسکین
  ۷- احتباس مایع
  ۸- کاهش اشتها، تهوع و استفراغ
  ۹- دردشکمی
  ۱۰- پوسیدگی دندان
  ۱۱- بی نظمی‌درقاعدگی
  این عوارض مدت کوتاهی پس ازمصرف متادون فروکش می‌کند.
  درافرادی که کارکرد کبدی آنها ضعیف است ( به طور مثال عفونت هپاتیتB، ‌هپاتیت‌ها ونیز استفاده طولانی مدت از الکل ) مقدار متادون تجویز شده نیاز به نظارت دقیقی دارد.
  افرادی که به مواد افیونی و ابستگی ندارند در صورت مصرف متادون علائمی‌را تجربه خواهند کرد که شبیه به علائم ناشی از مصرف مقدار زیاد متادون است.
   مصرف متادون همراه با سایر داروها
  مصرف داروهای دیگر همراه متادون، بخصوص اگر آنها هم مضعف باشند (‌مانند الکل،‌افیونها از جمله هروئین یا بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام )، خطر overdose راافزایش می‌دهد. مصرف مقادیر زیاد الکل درچند روز یا چند هفته می‌تواند طول زمان اثر متادون را کوتاه کند و موجب شود که شخص قبل از مصرف دوز بعدی علائم ترک ( بازگیری ) راتجربه نماید.
   این نکته بسیار مهم است که فرد هنگام مراجعه به پزشک یا دانپزشک، مصرف متادون راگزارش دهد تا داروهائی که موجب تاثیر بر درمان نگهدارنده با متادون می‌شوند را تجویز ننمایند.
  Overdose و مرگ
  مرگ در اثر مصرف متادون نادر است. مرگ مرتبط بامتادون تقریباً همیشه به دلیل مصرف همزمان سایر داروها بخصوص بنزودیازپین‌ها و یا الکل می‌باشد.
  کادر حرفه ای بهداشتی عموماً پذیرفته اند که درمان نگهدارنده با متادون درکاهش مرگ و میر معتادان به هروئین موثر است. مرگ در اثر مصرف متادون معمولاً به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:
  ۱- مصرف بیش از حد به طور اتفاقی ـ تحقیقات نشان داده است که سوء‌ مصرف الکل و بنزودیازپین‌ها درمراجعان دریافت متادون شایع است. هرگونه مصرف همزمان داروهای مسکن، ازجمله افیونهائی مانند هروئین،‌الکل و بنزودیازپین‌ها موجب افزایش خطر سرکوب تنفسی، اغماو مرگ می‌شود.
  ۲- خودکشی ـ اختلالات عاطفی درمراجعان دریافت متادون شایع است.
  ۳- صدمات و آسیب‌ها که شامل تصادف باوسائل نقلیه نیز می باشد.
  خطرات دیگر :
  ۱- دسترسی به متادون توسط افراد دیگر (برای مثال اطفال) بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب ایجاد علائم overdose شود. متادون اضافی را باید از دسترس بچه‌ها دور نگه داشت.
  ۲- تزریق متادون خطری عمده جهت سلامتی افراد است و خطر overdose، لخته شدن خون،‌انسداد سیاهرگها و سایر مشکلات طبی را افزایش می‌دهد.
   حاملگی وشیردهی :
  زنان جامعه که وابسته به مواد افیونی هستند باید ترغیب شوند که هرچه سریعتر وارد برنامه نگهدارنده با متادون شوند زیرا مصرف متادون موجب کاهش عوارض ناشی از مصرف سایر مواد افیونی، مانند هروئین می‌شود. دلایل آن عبارتند از:
  ۱- دوره‌های ترک ناخواسته که با مصرف سایر مواد افیونی همراه است و موجب آسیب به جنین می‌گردد درمصرف روزانه متادون رخ نمی‌دهد.
  ۲- کیفیت زندگی این افراد در درمان نگهدارنده بامتادون بهبود می‌یابد که موجب بهبود تغذیه و کاهش تنفس می‌گردد و نتیجه آن سلامت جنین خواهد بود.
  ۳- متادونی که توسط داروخانه یا مرکز درمانی توزیع می‌شود حاوی هیچگونه ماده مضر دیگری که به جنین منتقل شود، نیست.
  همانند سایر مواد افیونی،‌متادون از را ه جفت به جنین منتقل می‌شود. بیشتر نوزادانی که از مادران مصرف کننده متادون به دنیا می‌آیند، پس از تولد دچار علائم ترک می‌شوند. علائم آنها از نظر طول مدت و شدت علائم متغیر است. این نوزادان را می‌توان پس از تولد دربیمارستان به نحو موفقیت آمیزی درمان نمود. به طور کلی، زنانی که از متادون استفاده می‌کننند درمقایسه با مصرف هروئین، دچار مشکلات و عوارض کمتری می‌شوند.
  چون مقدار کمی‌متادون از راه شیر به نوزاد منتقل می‌شود، مادرانی که دربرنامه نگهدارنده با متادون هستند، ترغیب می‌شوند که به منظور کاهش علائم ترک متادون در نوزادان،‌به شیردهی ادامه دهند.
  متادون در شیرمادر ۴-۲ ساعت پس از مصرف به حداکثر مقدار خود می‌رسد، بنابراین شیردادن به نوزاد قبل از مصرف متادون موجب می‌شود که متادون کمتری به نوزاد برسد

   

  پست های مرتبط :


  ارسال نظر
  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی

  تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  ورود به سایت
  عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
  آمارگیر
   آمار مطالب
   کل مطالب : 2988
   کل نظرات : 63
   آمار کاربران
   افراد آنلاين : 4
   تعداد اعضا : 315
   آمار بازديد
   بازديد امروز : 427
   بازديد ديروز : 2,033
   بازديد کننده امروز : 47
   بازديد کننده ديروز : 183
   گوگل امروز : 11
   گوگل ديروز: 59
   بازديد هفته : 7,344
   بازديد ماه : 42,815
   بازديد سال : 150,450
   بازديد کلي : 259,729
   اطلاعات شما
   آي پي : 54.81.71.8
   مرورگر :
   سيستم عامل :
  مطالب جدید
  • راهنمای استفاده از مقالات سایت www.marjaehoghoogh.ir
  • دانلود کتاب آموزش روابط جنسی ما بین زنان و مردان جلدهای اول دوم و سوم با لینک مستقیم
  • آشنایی با تعدد ازدواج مرد با چند همسر در قوانین موضوعه و موازین شریعت اسلام
  • بررسی و آشنایی با مجازات آزار جنسی زنان در یک بررسی حقوقی
  • آشنایی با نحوه مجازات لاک زدن،مانتوی تنگ و ساپورت پوشان
  • آشنایی با نحوه مجازات مجرمان پرونده های ضرب و جرح در دعاوی خانوادگی
  • بررسی میزان تاثیر مجازات بر جرایم جنسی
  • آشنایی با نکات و مباحثی مهم درباره ازدواج موقت
  • بررسی و آشنایی با فلسفه تفاوت خون بهای زن و مرد در اسلام
  • بررسی و آشنایی با فلسفه تعویق صدور حكم بر طبق قانون جدید مجازات عدم الصاق برچسب مجرمیت است
  • آشنایی با چگونگی ضبط وثیقه و اخذ وجه بتوسط دادگستری و دادسرا
  • آشنایی با صلاحیت محلی دادسرا و بازپرس در قانون آیین دادرسی کیفری جدید
  • آشنایی با صلاحیت دادگاههای عمومی و انقلاب در نظام قضائی جدید
  • بررسی و آشنایی با انواع قرارهای قضایی در نظام دادرسی ایران
  • آشنایی با انواع قرارهای قضایی در نظام دادرسی
  • آشنایی با یکی از قرارهای قضایی که به بسیاری از مجهولات در ضمن رسیدگی به یک دعوا پاسخ می‌دهد
  • بررسی قانون اصلاح قانون ثبت اسناد و املاك مصوب 1310 و قانون اشتباهات ثبتي و اسناد معارض مصوب 1333
  • آشنایی با فهرست‌ اشتباهات‌ ثبتي‌ مصوب‌ 2821353
  • آشنایی با مفهوم فرمالیسم حقوقی
  • آشنایی با حقوق زن در قانون اساسی ایران
  مطالب پربازدید
  • آشنایی با چگونگی و نحوه ابلاغ واقعی و قانونی اوراق قضایی
  • بررسی عقد وقف و شرایط فروش و انتقال مال موقوفه
  • آشنایی با وظايف و اختيارات قانوني قيم در حقوق مدنی و امور حسبی ایران
  • راهنمای استفاده از مقالات سایت www.marjaehoghoogh.ir
  • حقوق ورزشی و تربیت بدنی
  • آشنایی با آلودگی هوا و حقوقی که مدام تضییع می شود
  • بررسی ماهیت وآثار و احکام آثار ایجاب و قبول
  • بررسی رویکرد حقوق کیفری و جزایی ایران در رابطه با مقابله با جرائم علیه اموال و مالکیت --120 صفحه
  • بررسی ماهیت حقوقی خطای ورزشی و مسئولیت ورزشکارها از نظر حقوقی و کیفری
  • بررسی قواعد جبران خسارت از طریق بیمه شخص ثالث
  مطالب تصادفی
  • نسخ و صور آن در اصول فقه
  • بررسی قاعده جب
  • بررسی تعریف حریم از دیدگاه حقوقی و فقه اسلام
  • آشنایی با رفاه و تامین اجتماعی در عصر هخامنشیان
  • آشنایی با نحوه بهره برداري از آب هاي عمومي در حقوق ايران با نگرشي تطبيقي