close
تبلیغات در اینترنت
بررسی حقوقی تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری و تاثیر هوشیاری بر مسئولیت کیفری.
در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
درباره مــا
آمارگیر اول: آمارگیر دوم: مشاوره حقوقی آنلاین اینترنتی و تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری 09175334832 مخاطب گرامی با سلام در صورتی که دارای سوال و یا مشکل حقوقی بوده و میخواهید آنرا با وکیل پایه یک دادگستری در میان گذاشته و از ایشان مشاوره حقوقی دریافت نمایید لطفا همین حالا جهت دریافت پاسخ سوال خود با ما با این شماره تماس بگیرید، 09175334832 ما بصورت 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در خدمت شما هستیم. ****** وکیل تلفنی,وکیل اینترنتی,وکیل آنلاین,وکالت آنلاین,وکیل در تلگرام,تلگرام وکیل,گروه وکلا در تلگرام,کانال مشاوره حقوقی وکیل,,سایت وکیل پایه یک دادگستری,سایت وکالت,وکیل 24 ساعته,وکیل رایگان,وکیل مجانی,سایت پرسش و پاسخ حقوقی ****** وکیل در طلاق,وکیل در طلاق توافقی,وکیل در طلاق عسر و حرجی,وکیل مطالبه مهریه,وکیل مطالبه نفقه,وکیل مطالبه اجرت المثل و نهله,وکیل در الزام به تمکین,وکیل در حضانت فرزند مشترک,وکیل در استرداد جهیزیه,وکیل در دعاوی خانوادگی,وکیل در ضرب و جرح همسر,وکیل در فسخ نکاح,وکیل تدلیس در نکاح,وکیل ارث,وکیل وصیت,وکیل گواهی انحصار وراثت,وکیل تقسیم ترکه, ****** وکیل دعاوی حقوقی,وکیل مطالبه وجه چک,وکیل مطالبه وجه سفته,وکیل مطالبه طلب,وکیل انواع قراردادها,وکیل انواع معاملات,وکیل دعاوی قولنامه ای,وکیل دعاوی ملکی,وکیل دعاوی املاک,وکیل دعاوی اجاره,وکیل دعاوی اجاره بها,وکیل تخلیه عین مستاجره,وکیل دعاوی کیفری,وکیل دعاوی جزایی,وکیل کلاهبرداری,وکیل تحصیل مال نامشروع,وکیل جعل و تزویر,وکیل سرقت,وکیل خیانت در امانت,وکیل قتل,وکیل قصاص,وکیل حدود,وکیل ضرب و جرح,وکیل توهین و فحاشی,وکیل مزاحمت تلفنی و پیامکی,وکیل روابط نامشروع,وکیل چک بلامحل ****** مشاوره حقوقی آنلاین,مشاوره حقوقی اینترنتی,مشاوره حقوقی تلفنی,مشاوره حقوقی خانواده,مشاوره حقوقی نفقه,مشاوره حقوقی اجرت المثل,مشاوره حقوقی مهریه,مشاوره حقوقی طلاق,مشاوره حقوقی الزام به تمکین,مشاوره حقوقی استرداد جهیزیه,مشاوره حقوقی حضانت فرزندان مشترک,مشاوره حقوقی ضرب و جرح خانوادگی,مشاوره حقوقی ارث و وصیت,مشاوره حقوقی مطالبه طلب,مشاوره حقوقی مطالبه وجه چک,مشاوره حقوقی مطالبه وجه سفته, ****** مشاوره حقوقی دعاوی قولنامه ای,مشاوره حقوقی انواع قراردادها,مشاوره حقوقی دعاوی ملکی,مشاوره حقوقی فسخ معامله,مشاوره حقوقی دعاوی اجاره,مشاوره حقوقی مطالبه اجاره بها,مشاوره حقوقی تخلیه عین مستاجره,مشاوره خقوقی سرقفلی و حق کسب و پیشه,مشاوره حقوقی دعاوی کیفری,مشاوره حقوقی دعاوی جزایی,مشاوره حقوقی دعاوی کلاهبرداری,مشاوره حقوقی دعاوی جعلو تزویر,،مشاوره حقوقی دعاوی سرقت,مشاوره حقوقی خیانت در امانت,مشاوره حقوقی دعاوی ضرب و جرح,مشاوره خقوقی دعاوی صدمات بدنی,مشاوره حقوقی مطالبه دیه،مشاوره حقوقی دعاوی توهین و فحاشی,مشاوره حقوقی دعاوی روابط نامشروع,مشاوره حقوقی دعاوی چک بلامحل
موضوعات
 • مشاوره حقوقی اینترنتی و تلفنی
 • بانک مقالات حقوقی
 • فروشگاه تخصصی محصولات و فایلهای حقوقی
 • نویسندگان
  آرشیو
  آخرین کاربران
  لینک های دوستان

  بررسی حقوقی تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری و تاثیر هوشیاری بر مسئولیت کیفری.

  190 بازدید دو شنبه 15 / 09 / 1395 بانک مقالات حقوقی,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع آیین دادرسی کیفری با فرمت های word و pdf,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع حقوق پزشکی و بهداشت با فرمت های word و pdf,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع حقوق جزای عمومی و اختصاصی و جرمشناسی با فرمت های word و pdf,دانلود و مشاهده متن بیش از هزاران مقاله با موضوع حقوق معلولان و بیماران و مجروحان جنگی با فرمت های word و pdf,
  لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

  تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری و تاثیر هوشیاری بر مسئولیت کیفری.,اثر مستی و هوشیاری بر میزان مسولیت کیفری,معافیت از کیفری بعلت مستی,میزان مستی و تاثیر آن بر کیفر,مستی از علل موجه مسولیت کیفری,درجه هوشیاری در رابطه با مسولیت کیفری,کیفری و مستی,میزان شرب خمر در مستی بر کیفر,

  تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری و تاثیر هوشیاری بر مسئولیت کیفری.

  زوال عقل در نتیجه مستی چه تاثیری بر جرایم ومجازات‌ها دارد؟
  تاثیر هوشیاری بر مسئولیت کیفری  درحالت مستی، اشخاص قصد و اختیار کامل ندارند و عادلانه نیست که به همان اندازه کهافراد در وضع هوشیاری مسئول هستند، مسئول شناخته شوند. از دیگر سو برای حفظ نظم وامنیت جامعه، استناد به مستی با هدف معاف شدن از مجازات در خصوص همه جرایم به نحوکامل قابل قبول نخواهد بود. بنابراین این سوال پیش می آید که با کسانی که بهاستفاده از مشروبات الکلی می پردازند و در نتیجه مستی ناشی از آن، مرتکب جرم میشوند چه باید کرد؟ «حمایت» در دو گزارش به بررسی این موضوع می پردازد. در قسمت اولکه اکنون پیش روی شما قرار دارد، در گفت‌و‌گو با کارشناسان واکنش قانونگذار را دراین باره بررسی می‌کنیم و در بخش دوم، به بررسی موضوع در لایحه مجازات اسلامی وقوانین سایر کشورها به صورت تطبیقی خواهیم پرداخت.


  اهمیت عنصر روانیجرم


  یک کارشناس حقوق جزا در گفت‌و‌گو با «حمایت» اظهار می‌دارد: در نظامحقوقی اسلامی ‌از نظر کیفری فقط کسی مقصر و مستوجب مجازات است که رفتار جزایی را بااراده مجرمانه همراه با وضع جسمانی و عقلانی مناسب مرتکب شده باشد. یعنی مرتکب بایدهمزمان با داشتن عنصر روانی، دارای اهلیت (ادراک و اختیار) در زمان وقوع جرم باشد. بنابراین، چون مستی، اراده و اختیار را از انسان سلب می کند، در صورتی که ارادی وبه قصد ارتکاب جرم نباشد، با وجود شرایطی مجازات بر شخص مست اعمال نمی‌شود.
  عادلبابوی در پاسخ به این سوال که آیا مستی مرض محسوب می‌شود یا خیر؟ می‌گوید: به طورکلی می‌توان گفت که مستی اغلب به صورت ارادی ایجاد می‌شود و به طور معمول اشخاص باقصد و نیت دست به مستی می‌زنند. از طرفی مستی همچون اکراه و اضطرار و بر خلاف جنون،موقت و زودگذر است. بنابراین می‌توان گفت مستی یک گناه ارادی است و مرض محسوبنمی‌شود. بنابراین، هر کس باید در برابر رفتار خود مسئول شناخته شود، زیرا افرادعموما در انتخاب، دارای آزادی اراده هستند و توانایی هدایت و کنترل رفتار خود رادارند.


  بابوی ادامه می‌دهد: مستی به طور معمول با مجرم بودن عجین است؛زیرا مستی اراده و آگاهی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این وضعیت حکمکلی به رفع مسئولیت، موجب فرار مجرم از مجازات می شود و حکم به مسئولیت نیز صرف نظراز اینکه خلاف اصول حقوقی است، ممکن است مجازات بی‌گناهی را به همراه داشتهباشد.


  این کارشناس حقوق، مستی را از منظر حقوقی مسأله‌ای بغرنج و پیچیدهتوصیف می‌کند و در توضیح آن می‌گوید: از یک سو در حالت مستی، اشخاص قصد و اختیارکامل ندارند و بنابر اصول حقوقی نباید به همان اندازه که افراد در وضعیت هوشیاریمسئول هستند، مسئول شناخته شوند. از دیگر سو، برای حفظ نظم و امنیت جامعه، استفادهاز مستی با هدف معاف بودن از مجازات در خصوص همه جرایم به نحو کامل قابل قبولنخواهد بود. بابوی با بیان این که دفاع مستی باید صرفا در شرایط و اوضاع و احوالخاص آن اعمال شود و محدود به مواردی باشد که واقعا عنصر روانی جرم از بین برود،می‌گوید: آنچه در اعمال مسئولیت کیفری ضرورت دارد این است که فکر و عقل مرتکب، براعمال وی کنترل داشته باشد و صرف اینکه فکر و ذهن مرتکب به درستی عمل نمی‌کرده است،برای رفع مسئولیت کیفری کفایت نمی‌کند.

  شرایط مستی


  یک پژوهشگرحقوق کیفری در گفت‌و‌گو با «حمایت» اظهار می‌دارد: قانونگذار ما مستی را تعریفنکرده و تشخیص آن را به عرف واگذار کرده است اما می‌توان گفت مستی عبارت است ازحالتی که از نوشیدن مسکر مانند شراب، خمر و... در انسان پدید می‌آید. علی رحمتیخاطرنشان می‌کند: البته این تعریف مستی به اعتبار منشا است و می‌توان مستی را بهاعتبار علایم و عوارض آن نیز تعریف کرد و آن عبارت است از کیفیت مخصوصی که تحتتاثیر مواد مسکر ایجاد می‌شود و قدرت ارزیابی و تشخیص سود و زیان را از انسان سلبمی‌کند و موجب اختلال تام یا نسبی اراده می‌شود.


  یک دیگر از کارشناسانحقوق نیز به بیان چهار شرطی می پردازد که در مورد تاثیر مستی بر ارتکاب جرم باید درنظر داشته باشیم. عادل بابوی ادامه می‌دهد: اولا، مستی فقط ناشی از مصرف مایعاتسکرآور نظیر خمر نیست، بلکه سایر مواد سکرآور را نیز در برمی‌گیرد. ثانیا، مصرفمسکر و شرب خمر حتما ملازمه با مستی ندارد و حدوث این حالت متعاقب شرب خمر محتملاست و نه حتمی. ثالثا، وجود میزان مشخصی الکل در خون به معنی مستی نیست و سلب کلیاراده متعاقب آن موضوعیت دارد. رابعا، تا زمانی که اختیار به کل سلب نشود، به فرددر قانون و عرف مست اطلاق نمی‌شود.

  تاثیر مواد روان‌گردان


  بابویبا بیان این که تعریف مزبور بر سابقه فقهی و تاریخی متکی و حتی عرف جامعه نیز مویدو مقوم آن است تصریح می‌کند: عرف جامعه به حالت عارض شده بر فرد، به دنبال مصرفانواع قرص‌های روانگردان یا به حالت سرخوشی ناشی از مواد مخدر و سایر مواد شیمیایی،مستی نمی‌گوید و بیشتر مردم، مستی را فقط ناشی از شرب مسکر می دانند و به سایرحالت‌های مستی‌گونه، عنوان مستی اطلاق نمی‌کنند. وی یادآور می‌شود که اختلاف نظردرباره تعریف مستی موجب اختلاف فاحش در نتیجه‌گیری و در مواردی به تفسیر موسعمقررات جزایی منجر شده است که توالی فاسد زیادی به دنبال خواهد داشت. برای نمونهتشدید مجازات راننده‌ای که داروی روانگردان یا ماده مخدر مصرف کرده است و سبب قتلیا مجروح شدن عابر شده است، به استناد ماده 718 قانون مجازات اسلامی، مصداق بارزتفسیر موسع مقررات کیفری و مغایر با خواست و منظور قانونگذار به نظرمی‌رسد.

  تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری


  یک کارشناس حقوقی در ادامهبه بررسی تاثیر مستی بر مسئولیت کیفری می پردازد و توضیح می دهد: به طور کلی، مستیرافع مسئولیت کیفری محسوب نمی‌شود و متهم نمی‌تواند عذر بیاورد که چنانچه مست نبودهرگز مرتکب جرم نمی‌شد. با توجه به توضیحات این کارشناس حقوق در اینجا این مسألهمطرح می‌شود که آیا متهم عنصر روانی لازمه جرم را داشته است یا خیر؟

  علیرحمتی در پاسخ به این پرسش می‌گوید: در حقوق کیفری ایران، در باب مستی و تاثیر آنبر مسئولیت کیفری، با مواد 53 و 224 قانون مجازات اسلامی‌روبه‌رو هستیم. به طورخلاصه، ماده 224 نخست یک اصل کلی را بیان می‌کند مبنی بر اینکه قتل در حالت مستیموجب قصاص است و در ادامه موردی را از این اصل کلی استثنا می‌کند که چنانچه قتلارتکاب یافته دارای شرایطی باشد قاتل مست قصاص نخواهد شد.
  وی در ادامه به اینشرایط اشاره می‌کند و می‌گوید: این شرایط عبارتند از اینکه اولا، قاتل فقط در زمانارتکاب مست بوده باشد، ثانیا، قصد و اختیار به کلی از قاتل سلب شده باشد و ثالثا،جانی خود را برای ارتکاب جرم مست نکرده باشد. ماده 53 قانون مجازات اسلامی نیز مقررمی‌دارد: «اگر کسی بر اثر شرب خمر، اراده اش سلب شده باشد ولی ثابت شود که شرب خمربه منظور ارتکاب جرم بوده است، مجرم علاوه بر مجازات شرب خمر به مجازات جرمی‌کهمرتکب شده است نیز محکوم خواهد شد».

  این کارشناس حقوق جزا در پاسخ به اینپرسش که تفاوت دو ماده فوق در چیست؟ می‌گوید: تمایز این مواد در این است که اولاماده 53 اختصاص به جرم خاصی ندارد و به صورت عام ذکر شده است در حالی که ماده 224به صراحت اختصاص به جرم قتل دارد. ثانیا در ماده 224، اصل بر قصاص در حالت مستی استمگر این که ثابت شود قاتل خود را برای قتل مست نکرده باشد، لیکن در ماده 53 در ظاهراصل بر آن است که جرم در حال مستی مجازات ندارد مگر اینکه ثابت شود مجرم برایارتکاب جرم خود را مست کرده است. البته تعارض این دو ماده از این حیث قابل توجیهنیست؛ زیرا خصوصیتی در قتل وجود ندارد که مقتضی تمایز فوق باشد.

  انتساب جرمبه مرتکب مست
  این کارشناس حقوق بیان می‌کند: چنانچه مستی متهم غیر ارادی و غیراختیاری باشد، مثل اکراه، اشتباه و... به طور قطع عامل رفع مسئولیت کیفری خواهد بودبه شرط آنکه بر اثر مستی، اراده و اختیار از متهم به طور کلی سلب شده باشد و در اینوضعیت شخص مرتکب جرم شده باشد. در این گونه موارد مجرم شناختن مرتکب صحیح به نظرنمی‌رسد. زیرا عمل ارتکابی قابلیت انتساب به متهم را ندارد. رحمتی می‌افزاید: اماچنانچه با وجود مستی، اعم از ارادی و غیر ارادی، مرتکب به طور کلی اختیار از کفنداده باشد، تردیدی نیست که مسئول شناخته خواهد شد حتی اگر مستی خارج از اراده واختیار وی بوده باشد.
  وی ادامه می‌دهد: از طرفی اگر مستی اختیاری بوده و قصد واختیار به طور کلی از متهم سلب نشده باشد، با عنایت به مفهوم مخالف ماده 53 قانونمجازات اسلامی، مسئولیت کیفری از متهم سلب می شود به شرط آنکه مستی به منظور ارتکابجرم نبوده باشد. چون در این وضعیت، مستی ارادی است شخص به مجازات شرب خمر محکوممی‌شود، ولی نسبت به جرم ارتکاب یافته در حال مستی به دلیل فقدان قصد و اراده،مسئولیت کیفری وی منتفی است.

  این کارشناس حقوق جزا معتقد است: فرد باید فقطدر صورتی از نظر کیفری مسئول قلمداد شود که توانایی و اهلیت درک اعمال و رفتار خودرا داشته باشد و به عبارتی قادر به فهم ماهیت اعمال و اوضاع و احوال بوده، سرانجاماعمال خود را سنجیده و توانایی کنترل رفتار خود را داشته باشد. رحمتی یادآورمی‌شود: مسئولیت اخلاقی و کیفری متوجه کسی که در زمان فعل یا ترک فعل مجرمانه قادربه درک یا کنترل رفتار خود نباشد، نیست که این ناتوانی می‌تواند بر اثر مستی حاصلشده باشد.با توجه به آنچه گفته شد، کسی که در حالت مستی مرتکب جرمی می شود به هرحال به مجازات ارتکاب جرم مستی محکوم می شود اما در خصوص جرم دیگری که مرتکب شدهاست، در صورتی که ثابت کند برای ارتکاب آن جرم، مشروبات الکلی مصرف نکرده است،مجازات نخواهد شد.

   

  برچسب ها :


  پست های مرتبط :


  ارسال نظر
  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی

  تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  ورود به سایت
  عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
  آمارگیر
   آمار مطالب
   کل مطالب : 3267
   کل نظرات : 63
   آمار کاربران
   افراد آنلاين : 12
   تعداد اعضا : 394
   آمار بازديد
   بازديد امروز : 2,063
   بازديد ديروز : 2,101
   بازديد کننده امروز : 248
   بازديد کننده ديروز : 290
   گوگل امروز : 5
   گوگل ديروز: 19
   بازديد هفته : 8,381
   بازديد ماه : 57,986
   بازديد سال : 328,024
   بازديد کلي : 1,099,780
   اطلاعات شما
   آي پي : 54.167.47.248
   مرورگر :
   سيستم عامل :
  مطالب جدید
  • www.eblagh.adliran.ir
  • دانلود بانک کامل بیش از 1300 نمونه قرارداد حقوقی تجاری کاری ساختمانی صنعتی و خدماتی با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه کامل نمونه اظهارنامه های حقوقی کیفری خانوادگی تجاری ثبتی با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه نمونه شکواییه های کیفری و جزایی با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه نمونه دادخواستهای حقوقی با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه نمونه دادخواستهای اجاره و سرقفلی و تخلیه عین مستاجره با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه نمونه دادخواستهای دعاوی خانوادگی با فرمت word و pdf
  • دانلود مجموعه نمونه دادخواستهای تجاری و بازرگانی با فرمت word و pdf
  • متن کامل پیش نویس لایحه اصلاح قانون تجارت ایران مصوب کمیسیون اقتصادی مجلس
  • دانلود پایان نامه ارتشا ء و رشوه و راههای مقابله در محیط اداری
  • رشته حقوق- جزوه حقوق مدنی 8
  • سوالات آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق محیط زیست سال 1387، دانشگاه آزاد
  • رشته حقوق- جزوه حقوق مدنی 6 عقود معین
  • جزوه رشته حقوق-حقوق مدنی 4 الزامات خارج از قرارداد
  • رشته حقوق- جزوه حقوق مدنی 5 خانواده
  • جزوه رشته حقوق-حقوق مدنی 3 اموال و مالکیت
  • جزوه رشته حقوق-حقوق مدنی 3 قراردادها و تعهدات
  • جزوه رشته حقوق-حقوق مدنی 1 اشخاص و محجورین
  • جزوه رشته حقوق-حقوق کار1
  • جزوه رشته حقوق-جرم شناسی
  مطالب پربازدید
  • www.eblagh.adliran.ir
  • حقوق ورزشی و تربیت بدنی
  • بررسی عقد وقف و شرایط فروش و انتقال مال موقوفه
  • آشنایی با وظايف و اختيارات قانوني قيم در حقوق مدنی و امور حسبی ایران
  • دانلود بانک کامل سوالات آزمونهای وکالت دادگستری بهمراه پاسخنامه از سال 1378 تا سال 1396
  • دانلود مجموعه نمونه احکام حقوقی و کیفری با فرمت word و pdf
  • دانلود بانک کامل نمونه سوالات آزمونهای مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه ماده 187 بهمراه پاسخنامه
  • آشنایی با سن مسؤوليت كيفري اطفال در حقوق ایران و جمهوری آذربایجان و تطبيق با اسناد بين المللي
  • بررسی شرایط ملی کردن در حقوق بین الملل
  • آشنایی با کنوانسيون حقوق کودک و دستآوردهای آن
  مطالب تصادفی
  • آشنایی با شرایط قانونی جرم‌انگاری تصویر ‌برداری مخفیانه
  • آشنایی با فلسفه تفاوتهای حقوق زن و مرد در حقوق اسلامی
  • جزوه رشته حقوق-قواعد فقه 2
  • آشنایی با فلسفه قانون در جامعه
  • آشنایی با درآمدي بر لايحه قانون آيين دادرسي تجاري
  • آشنایی با رويكردى اسلامى نسبت به آزادی و حقوق بشر
  • آشنایی با مبانی عام و خاص در علم اصول فقه
  • بررسی پرسش و پاسخ در مورد دخاتمه قرارداد كار کارگران
  • آشنایی با ضمان پزشك در فقه و حقوق اسلامي
  • نگرشي بر وجه التزام از نظر گاه فقهي و حقوقي( وجه التزام (حقوق تطبيقي) )